За пореден път браншът ни е мачкан от държавата и се прави опит голяма част от участниците в него да бъдат унищожени като компании за да бъде освободено място за други „подходящи“ фирми. Това предупреждение отправя председателят на Сдружението на организаторите на хазартни игри и дейности в България (СОХИДБ) Милен Тотев в писмо до председателя на Народното събрание и всички парламентарни групи часове преди гласуването на Бюджет 2024. Поводът е гласуваните промени в Закона за хазарта от Парламентарната комисия по бюджет и финанси одобри методиката, с която Министерството на финансите ще начислява и събира таксите от операторите на хазартни игри. 

 

Нови такси и заплахи за бизнеса

 

Днес на заседанието на комисията по бюджет и финанси бе гласувано решение, с което предложените с внесения проект за изменение на закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. се променя чл. 30 от Закона за хазарта,  като се въвеждат несъществуващи досега държавни такси. С решението бе прието таксите да се събират и по отношение на вече издадени лицензи съразмерно на оставащия срок от лиценза.

 

„Считаме, че така направеното предложение и решението за това таксите да бъдат събирани за вече издадени лицензи е несъвместимо с принципите на правовата държава и пазарната икономика. С това решение значимо и рязко се завишават изискванията, на които трябва да отговарят организаторите на хазартни игри. Става въпрос за такси, които се събират за поддържане на лиценз, без изобщо в закона да има дефиниция какво означава да се поддържа издадения лиценз“, посочва Тотев.

 

В писмото изрично се посочва, че изразеното становище, че таксите всъщност били данък и организаторите нямали други данъци е невярно. Организаторите на хазартни игри с игрални автомати и в игрално казино наземно се облагат с алтернативния данък по ЗКПО (чл. 245 и сл.), като със същото предложение се увеличава и този данък. Все пак последният се заплаща на база брой игрални места и на всяко тримесечие, докато плащането на таксите е условие за получаване на лиценз и се заплащат еднократно, а с гласуваното решение и ще се събират и за вече издадени лицензи, става ясно от позицията.

 

Негативни последици за инвестиционния климат

 

По думите на Тотев подобно решение разклаща представите за държавата ни като място подходящо за бизнес, ясен знак е за нестабилната бизнес среда и е пречка за каквито и да е инвестиции от чужбина, каквито има и сега в сектора. От СОХИДБ също така считат, че така направеното предложение ще облагодетелства определени големи играчи на пазара и зад същото прозират лобистки интереси.

 

„Обещанията на властта, че няма да се вдигат таксите се оказа напразно и бяхме излъгани“, се казва още в писмото до народните представители. И се допълва, че предвидените държавни такси от една страна са непосилни за организаторите, а от друга страна тяхната незабавна изискуемост ги изправя пред само една възможност – да приключат своята дейност. Както в краткосрочен, така и в дългосрочен план това ще доведе до щети в държавния бюджет.

 

Освен фалит на множество дружества от игралната индустрия се очаква да бъдат пряко или косвено и други свързани с нея отрасли – строителство, реклама, производство на игрални съоръжения, IT индустрия, производство на храни и напитки.

„Сдружение на организаторите на хазартни игри и дейности в България“ обединява над 100 дружества организатори на дейности по Закона за хазарта.

 

С цялото становище може да се запознаете в приложения файл