СДРУЖЕНИЕ НА ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ХАЗАРТНИ ИГРИ И ДЕЙНОСТИ В БЪЛГАРИЯ (СОХИДБ)



Сдружението на организаторите на хазартни игри и дейности в България (СОХИДБ) е най-многобройната организация с нестопанска цел в сектора, представляваща над 80% от малкия и среден бизнес от игралната индустрия в страната.

Сдружението е създадено през 2020 г., а поводът е затварянето на игралните обекти по време на COVID -19 и предложенията за промени в Закона за хазарта, които са в ущърб на хазартния бизнес. Това допринася за сформирането на основните цели на сдружението - да защитава и насърчава професионалните, икономическите и правните интереси на своите членове.
СОХИДБ заема важна роля като участник в законодателните процеси, касаещи бранша, в създаването на единна общност и в развитието на благоприятна бизнес среда за малките и средни хазартни оператори.

Организацията е посредник между своите членове и държавните, и европейски органи, медиите, неправителствените организации и други институции. Въпреки че сдружението съществува едва от няколко години, то успява да се наложи като едно от най-активните в индустрията с национална представителност, с ясна визия и цели. Чрез предприети ефективни действия СОХИДБ реализира множество преимущества не само за своите членове, а и за целия бранш.

ЦЕЛИ НА СОХИДБ

Защита на интересите на малкия и среден бизнес от игралната индустрия;

Участие в изготвянето, обсъждането и приемането на законови и подзаконови нормативни актове в сферата на хазарта;

Създаване на добра бизнес среда и възможности за развитие на сектора;

Насърчаване към лоялна конкуренция и спазване на етичните правила;

Иницииране на информационни кампании за отговорна игра;

Провеждане на пиар активности за популяризиране на дейността и членовете на сдружението;

Подобряване на имиджа на игралния бранш и заетите в него лица;

Повишаване на информираността за необходимостта от качествен и социално отговорен бизнес;

Постигнати резултати


Сдружението бе сред организаторите на протестите на игралната индустрия през 2020 г. срещу законодателните промени, които на практика щяха да ликвидират сектора и допринесе за това тези предложения да не бъдат приети;

По инициатива на СОХИДБ бе приета разпоредбата на чл. 245, ал. 5 от Закона за корпоративното подоходно облагане, с която се предвиди, че не се дължи данък при налагане на забрана за посещаване на игрални зали и казина от страна на здравните власти.


Членове на СОХИДБ бяха първите инициатори, които предприеха действия за оспорване на незаконосъобразното събиране на държавна такса за издаване и поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри с игрални автомати и в игрално казино. Делата бяха спечелени и държавните такси възстановени, като впоследствие НАП преустанови събирането на тази такса;

По искане на правния екип на СОХИДБ, изп. Директор на НАП се произнесе с тълкуване на Закона за хазарта, относно временното преустановяване осъществяването на дейността и процедурата по уведомяване на НАП и връщане на удостоверението за издаден лиценз; от страна на НАП бе възприето тълкуването на Закона, направено от страна на правния екип на сдружението, че дейността не следва да бъде преустановена в тридневен срок от уведомлението, а след деня в който е посочено, че тази дейност ще бъде преустановена.

По инициатива на СОХИДБ беше удължен срока от 6 на 9 месеца, с който организаторите можеха да работят до произнасянето на НАП, ако са подали искане за продължаване на срока на лиценза и НАП не се е произнесъл, а старият им лиценз е изтекъл.

По искане на правния екип на СОХИДБ, възприемайки изложените в същото съображение относно тълкуването на закона, изп. директор на НАП се произнесе със становище относно прилагането на чл. 85, ал. 1, т. 14 ЗХ в вр. с чл. 10а ЗХ, според което при забавено плащане на вноската за социално отговорно поведение не се налага принудителна административна мярка временно отнемане на лиценза.